TWÓRCZE LEKCJE / PRACA Z DZIEĆMI
PRACA Z DZIEĆMI Z POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI
Obecnie w naszym przedszkolu pojawiają się dzieci mające różnorodne potrzeby edukacyjne.
Najważniejszą cechą tych dzieci jest specyficzny sposób nabywania wiedzy i umiejętności w procesie uczenia się. Jest to związane z ich funkcjonowaniem poznawczo-percepcyjnym.
W takim rozumieniu będziemy mieć do czynienia zarówno z dziećmi mającymi trudności w uczeniu się jak i uczniami zdolnymi.

Prawo oświatowe mówi o kilku grupach uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi:
-
Dzieci i młodzież z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi np. wady wymowy, obniżenie możliwości intelektualnych, dysharmonie rozwojowe.
-
Dzieci i młodzież niepełnosprawna charakteryzująca się upośledzeniem umysłowym, wadą wzroku, wadą słuchu, niepełnosprawnością ruchową, autyzmem oraz przewlekle chora.
-
Dzieci i młodzież niedostosowana społecznie: z zaburzeniami w funkcjonowaniu emocjonalno – społecznym i trudnościami adaptacyjnymi.
-
Dzieci i młodzież z trudnościami w nauce, powstałymi na skutek np. zaburzeń i odchyleń rozwojowych, niepełnosprawnością, niedostosowaniem społecznym, problemami w funkcjonowaniu emocjonalno – społecznym lub niewłaściwym procesem edukacyjnym.
-
Dzieci i młodzież z zaburzoną komunikacją językową w tym obcokrajowcy i powracający z zagranicy.
-
Dzieci i młodzież przejawiająca wybitne uzdolnienia.
Gdy dziecko trafia do przedszkola ważnym zadaniem dla nauczyciela jest zauważyć ucznia z jego specyficznymi potrzebami edukacyjnymi oraz odpowiednio dobrać metody i formy pracy aby umożliwić mu wszechstronny rozwój.
Jeżeli mimo to problemy edukacyjno-wychowawcze pogłębiają się, wtedy dziecko kierowane jest do poradni psychologiczno-pedagogicznej. W zależności od specyfiki i stopnia natężenia problemu uczeń może uzyskać w poradni opinię lub orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Uczeń posiadający rozpoznanie w formie orzeczenia, ma zapewnione przez polski system oświatowy dodatkowe środki, co umożliwia realizację zaleceń zawartych w tym dokumencie.
Warto, więc wymienić kto może ubiegać się o orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego:
-
uczniowie niepełnosprawni ruchowo
-
uczniowie niewidomi i słabowidzący
-
uczniowie z wadą słuchu
-
uczniowie z upośledzeniem umysłowym (w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim)
-
uczniowie z autyzmem
-
uczniowie z zaburzeniami zachowania
-
uczniowie niedostosowani społecznie i zagrożeni niedostosowaniem społecznym
-
uczniowie zagrożeni uzależnieniem
-
uczniowie ze sprzężoną niepełnosprawnością.